Menu Zamknij

Shogo: Mobile Armor Division

W poniższym artykule dowiesz się w jaki sposób prawidłowo zainstalować Shogo: Mobile Armor Division na najnowszych systemach operacyjnych (tj. na Microsoft Windows 10) oraz jak skonfigurować tytuł aby otrzymać prawidłowy, pozbawiony graficznych glitchy obraz.

Tekst uzupełniono o instrukcję instalacji i konfiguracji łatki umożliwiającej uruchamianie gry na ekranach wide-screen. Na końcu znajdziesz sekcję, w której zamieściłem linki do wszystkich niezbędnych i wymienionych w tekście plików. Miłej lektury!

Gdzie kupić?

Najszybszym i najlepszym rozwiązaniem jest kupno gry w sklepie gog.com, skąd pobieramy instalator, uruchamiający się bez problemu na systemach 64 bitowych. Alternatywą jest kupno gry na Ebayu lub Allegro. Na tym pierwszym zwykle dostępne są zagraniczne wydania pudełkowe (duże tekturowe boxy z instrukcją) natomiast na polskim allegro, dostępne na aukcjach są głównie płyty z czasopism, rzadko trafia się wydanie pudełkowe.

kliknij na obrazek aby przejść do sklepu

Instalacja

Pobrany instalator powinien bez problemów zainstalować grę na waszym dysku.
Niestety problemem jest brak dostępności na gogu polskiej wersji językowej gry. W internecie można znaleźć obraz polskiej wersji, niestety 64 bitowe systemy operacyjne nie uruchomią instalatora gry. Istnieją dwa rozwiązania tego problemu:

Rozwiązanie 1: Instalujemy grę w systemie 32 bitowym np. Windows XP, uruchomionym za pomocą virtual machine. Następnie przenosimy folder z zainstalowaną grą do naszego systemu.

Rozwiązanie 2:
1) Tworzymy na dysku nowy folder.
2) Do tego folderu przekopiowujemy zawartość trzech folderów obecnych na płycie gry: \Game, \Data, \Movies tj.:
» z folderu \Game przekopiowujemy całość do naszego folderu na dysku, ponadto zaznaczamy wszystkie pliki i odznaczamy opcję “tylko do odczytu”
» z folderu \Data przekopiowujemy SHOGO.rez do naszego folderu na dysku,
» z folderu \Movies przekopiowujemy INTRO.smk, i LOGO.smk.
Zawartość folderu z grą na naszym dysku powinna wyglądać tak jak na obrazkach poniżej:

Natomiast wizualnie przekopiowanie plików ujęto poniżej:

Gra po instalacji tworzy klucz w rejestrze:
HKLM/SOFTWARE/Monolith Productions/Shogo/1.0
Jednakże, wydaje się, że nie jest on potrzebny do prawidłowego działania gry.

Jak grać?

Teoretycznie gra powinna odpalać i działać z glitchującą się grafiką. Zależy nam jednak aby obraz był płynny i pozbawiony błędów. Należy więc postępować według następujących kroków:

Krok 1:
Pobieramy najnowsze biblioteki dgVoodoo: http://www.dege.freeweb.hu/ lub jeśli strona nie działa korzystamy z mojej kopii zapasowej z 2020 roku: dgVoodoo Google Drive .

Pobrany spakowany plik rozpakowujemy i otwieramy, następnie przekopiowujemy do folderu z grą zawartość folderu: dgVoodoo\MS\x86 (pliki .dll), oraz pliki dgVoodoo.conf, dgVoodooCpl.exe z głównego folderu dgVooDoo również do folderu z grą.
Folder z grą to ten w którym znajduje się client.exe.

Krok 2:
Uruchamiamy shogo.exe. W zakładce Ekran (eng. Display) ustawiamy:
– Urządzenie renderujące: LithTech Direct3D Renderer (D3D.REN)
– Urządzenia: dgVoodoo DirectX Wrapper (display), z wybraną przez nas rozdzielczością.

Krok 3:
Uruchamiamy grę :).

Granie w oknie. Streamowanie Shogo.

Przechwytywanie obrazu w OBSie nie działa dla gier wykorzystujących wersję DirectX 8 i wszystkie inne starsze. Rozwiązaniem jest wykorzystanie przechwytywania okna. Niestety wymuszenie gry w oknie w Shogo jest problematyczne więc musimy posłużyć się programem, który zrobi to za nas.

  •  Ściągamy DxWnd
  • Uruchamiamy dxwnd.exe
  • Klikamy prawym na pustym polu okna programu i wybieramy Add
  • W zakładce main ustawiamy path na Client.exe, natomiast launch na Shogo.exe. Następnie zaznaczamy Run in Window oraz wybieramy pożądaną rozdzielczość okna. Klikamy OK.

Aby zapisać utworzony przez nas plik konfiguracyjny i wszystkie inne późniejsze, klikamy file -> save. Grę możemy od tej pory uruchamiać z poziomu DXWnd poprzez podwójne kliknięcie lewym przyciskiem myszy na ikonkę gry, lub bezpośrednio przez Shogo.exe (gra uruchomi się w oknie).

Obsługa wyższej rozdzielczości, szerokich ekranów.

Do grania w wyższych rozdzielczościach skuteczna będzie łatka WidescreenPatch_v2 by Wobak.
» Pobierz WidescreenPatch_v2
Ponadto potrzebny będzie również patch 2.2.14
» Pobierz patch 2.214
Niestety, instalacja patcha 2.2.14 poprzez nadpisanie plików POLSKIEJ wersji językowej gry powoduje jej crashe i zamienia ją w niegrywalną. Nie mam informacji na temat polskiej wersji patcha 2.2.14. Być może istnieje jakiś sposób instalacji podanego przeze mnie angielskiego patcha 2.2.14, aby bez problemu zaktualizować polską wersję gry, niestety nie wiem jak to zrobić.
Na szczęście gogowa, angielska wersja gry jest już prepatchowana do wymaganej przez WidescreenPatch_v2 wersji 2.2.14.

Aby zainstalować WidescreenPatch_v2 by Wobak najpierw rozpakowujemy plik .rar, z którego następnie kopiujemy do folderu Custom (znajdującego się w folderze z zainstalowaną grą Shogo) plik WidescreenPatch.rez. Uruchamiany Shogo.exe przechodzimy do zakładki Customize i po uprzednim zaznaczeniu WidescreenPatch.rez ładujemy go do gry przez kliknięcie przycisku Add >. Zaznaczamy Always load these rez files i klikamy OK.

Od tej pory gra automatycznie będzie ładować naszą łatkę.

Koniec

Udostępnij artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Xav
Xav
1 rok temu

Spoko dobrze, że screeny na tym hoście, a nie na tinypicach